Silver Gloves Sunday Results

What a great weekend of boxing.  Thanks to all the officials, coaches, boxers, volunteers, and Boxing Ontario staff who helped make this event such a success!

Thursday, March 27.  7 pm Session #1

Bout # Red Corner Blue Corner Result
1 Brendan Williams Male Senior SNov Jason Belanger Blue  w/o
Atlas 69Kg    3×2  Semi Round One
____ James Baird Male Senior SNov Donal  O’Sullivan Red  w/o
Old School 69Kg    3×2  Semi BAM Niagara      OUT
3 Ese Okonofua Male Senior Nov Igor Konoplianyk Blue w/o
New Fighting Concept 81Kg  3×2  ¼ Final Atlas
4 Gunnar Munday Male Senior Open Ross Mylet Blue 3-0
5 Darryl Regano Male Senior Open Rodolfo Velasquez Blue 3-0
Gideons 56Kg  3×3  ¼ Final McGrorys
6 Michael Affainie Male Senior Open Ken Alcampado Red  TKO -3
CJ Boxing 92 69Kg  3×3 Bramalea
7 Almed Al-Melik Male Senior Open Antonio Scaringi Blue 3-0
Atlas 69Kg  3×3 Irwins
8 Josh Cameron Male Senior Open Khadel Morris Red 2-1
Border City 69Kg  3×3 Kombat
____ Bradley Bernatchez Male Senior Open Arlen Duquette Blue w/o
9 Renato Minz Male Senior Open Damien Jean Blue 2-1
Sullys 69Kg  3×3 Old School
10 Brian Stevenson Male Senior Open Mehidi Abidi Blue 3-0
Steeltown 69Kg  3×3 King of the Ring
11 Patson Ncube Male Senior Open Filip Ulanek Red 3-0
Kingston 69Kg  3×3 TNT
Silver Gloves  Friday  March 28                  1pm
Bout # Red Corner Blue Corner Result
1 Federick Suen Male Senior Nov Liviu Chita Red 3-0
CYC 60Kg    3×2  Semi Atlas
2 Paulie O’Sullivan Male Senior Nov Matt McCutcheon Red 3-0
BAM Niagara 60Kg  3×2   Semi Steeltown
3 Ricardo Rodriquez Male Senior Nov Robert Filipchuk Red 2-1
Border City 64Kg  3×2  Semi Atlas
4 Jason Belanger Male Senior SNov James Baird Blue 3-0
Round One 69Kg  3×2   Final Old School
5 Tristan Brooks Male Senior Novice Tyler DeMoel Red TKO -2
Battle Arts 75Kg  3×2  ¼ Final Atlas
6 Rastko Vasic Male Senior Novice Mikhail Galkin Blue 2-1
Battle Arts 75Kg  3×2   ¼ Final Stockyards
7 Jonathon Arguirre Male Senior Nov Vladislav Golic Red 3-0
HUF 81Kg  3×2   Semi Siberia
8 Mondrell Pickens Male Senior Nov Igor Konoplianyk Red 3-0
Rough Boxing 81Kg  3×2  Semi Atlas
9 Jonny Tello Male Senior Open Brock Stumpf Blue 3-0
Bramalea 81Kg  3×3 Semi Final TNT
10 Jarod Hart Male Senior Nov Isaiah Antoine Red 3-0
Team Quebec 91Kg  3×2  Final McGrorys
Silver Gloves  Friday  March 28                  7pm
Bout # Red Corner Blue Corner Result
___ Godfrey Nyero Male Senior open Evan Gillard Red w/o
CJ Boxing 92       OUT  N/R 52Kg    3×2  Final Motor City
1 Bradley Wilcox Male Senior Open Martin Martinez Red 3-0
Steeltown 56Kg    3×3  Semi CJ Boxing92
2 Ross Mylet Male Senior Open Rodolfo Velasquez Blue 2-1
Bay Area Athletic 56Kg  3×3   Semi McGrorys
___ Stephen Zea Male Senior Open Dylan Rushton Blue w/o
CJ Boxing92 60Kg  3×3  ¼ Final Steeltown
3 Sirnessa Abdul-Karim Male Senior Open Morgan Hughes Blue 3-0
Atlas 64Kg  3×3  ¼  Final Uptown
4 Khol Adams Male Senior Open Mike Affaine Blue 3-0
DBS 69Kg  3×3 ¼ Final CJ Boxing 92
5 Antonio Scaringi Male Senior Open Josh Cameron Blue 3-0
Irwins 69Kg  3×3 ¼ Final Border City
6 Arlen Duquette Male Senior Open Damien Jean Blue 3-0
Kingston 69Kg  3×3 ¼ Final Old School
7 Mehdi Abidi Male Senior Open Patson Ncube Red 3-0
King of the Ring 69Kg  3×3 ¼ Final Kingston
8 Marco Capabianco Male Senior Open Antonio Napolitano Red 3-0
Kombat 75Kg  3×3 ¼ Final Irwins
9 Fabricio Portillo Male Senior Open Mayron Zeferino Red 3-0
TNT 75Kg  3×3 ¼ Final Atlas
10 Darren Gonzales Male Senior Open Oliver Kladnik Red 3-0
Delagados 75Kg  3×3 ¼ Final Stockyards
11 Kingsley Alexander Male Senior Open Mustafa Yaseen Red 3-0
CJ Boxing 92 75Kg  3×3 ¼ Final Sullys
12 Miljas Miladen Male Senior Open Aaron Huggins Red 2-1
CJ Boxing 92 91+Kg  3×3 Semi Atlas
Silver Gloves  Saturday March 29                 1pm
Bout # Red Corner Blue Corner Result
1 Aaida Mamuji Female Senior Nov Michelle Canelo Blue 2-1
Final Round 54 Kg  3×2   Semi Sullys
2 Carly Burt Female Senior Nov Molly Puddister Red 3-0
TNT 54 Kg 3×2   Semi Stockyards
3 Jessica Brugess Female Senior Open Heather McIssac Red TKO -3
ONTC 51 Kg 4×2   Final Bigtyme
4 Erica Adjei Female Senior Open Kassandra Oreilly Red 3-0
Beaver 54 Kg  4×2 Semi Steeltown
5 Cher Obediah Female Senior Open Emma James Red TKO-4
Brantford Black Eye 57 Kg  4×2   Final TNT
6 Chantel  Hartmann Female Senior Open Natasha Szapetis Blue 2-1
TNT 60 Kg  4×2 Final Kombat
7 Frederick Suen Male Senior Nov Paulie O’Sullivan Blue 3-0
CYC 60Kg    3×2  Semi BAM Niagara
8 Jose Perez Male Senior Nov Ricardo Rodriquez Red 2-1
Steeltown 64Kg  3×2  Semi Border City
9 Sara Buczek Female Senior Open Kaitlyn Clark Blue 2-1
TNT 64Kg   4×2 Final Beaver
10 Bonnie Cook Female Senior Open Monique Gellizeau Blue 3-0
Gideons 69Kg   4×2 Semi Final Atlas
11 Jessica Camara Female Senior Open Amber Konikow Red 3-0
CJ Boxing 92 69Kg   4×2 Final ONTC
12 Damon Mahon Male Senior Nov JD Firth Blue 3-0
Atlas 75 Kg 3×2  Semi Final Kingston
13 Tristan Brooks Male Senior Nov Mikhail Gailkin Red 3-0
Battle Arts 75 Kg 3×2  Semi Final Stockyards
14 Milton Martinez Male Senior Open Ross Mylet Boxing Sunday at noon
CJ Boxing 92 56 K  3×3 Provincial Consideration Bay Area Athletic
Silver Gloves  Saturday March 29                 7pm
Bout # Red Corner Blue Corner Result
1 Bradley Wilcox Male Senior Open Rodolfo Velasquez  Red W/O
Steeltown 56kg  3×3  Final McGrorys
2 Omar Jeddy Male Senior Open Lucas Bahdi  Blue TKO1
Atlas 60kg  3×3  Semi Irwins
3 Sheldon Wilcox Male Senior Open Dylan Rushton  Red 3-0
Steeltown 60kg  3×3  Semi Steeltown
4 Phil Ha Male Senior Open Arthur Biyarslanov  Blue TKO2
Kingston 64kg  3×3  Semi Atlas
5 Mark Smither Male Senior Open Morgan Hughes  Red 2-1
Uptown 64kg  3×3  Semi Uptown
6 Mike Affainie Male Senior Open Josh Cameron  Red 2-1
CJ Boxing 92 69kg  3×3  Semi Border City
7 Damien Jean Male Senior Open Mehdi Abidi  Blue 3-0
Old School 69kg  3×3  Semi King of the Ring
8 Marco Capabianco Male Senior Open Fabricio Portillo  Blue 2-1
Kombat 75kg  3×3  Semi TNT
9 Darren Gonzales Male Senior Open Kingsley Alexander  Blue KO2
Delagados 75kg  3×3  Semi CJ Boxing 92
10 Steven Hagan Male Senior Nov John Dixon  Red 3-0
Atlas 69 Kg 3×2 Final Kingston
11 Jonathon Arguirre Male Senior Nov Mondrell Pickens  Red 3-0
HUF 81 Kg 3×2   Final Rough Boxing
12 Max Rizzi Male Senior Open Brock Stumpf  Blue 3-0
Irwins 81kg  3×3  Semi TNT
13 Marlon Barrington Male Senior Open Miljas Miladen  Blue TKO3
Tillers 91+  3×3 Final CJ Boxing 92
Silver Gloves  Sunday March 30                 12 pm
Bout # Red Corner Blue Corner Result
1 Milton Martinez Male Senior Open Ross Mylet Blue w/o
CJ Boxing92 56 K  3×3 Provincial Consideration Bay Area Athletic
2 Omar Jeddy Male Senior Open Dylan Rushton  Blue w/o
Atlas 60 K  3×3 Provincial Consideration Steeltown
3 Phil Ha Male Senior Open Morgan Hughes  Blue w/o
Kingston 64 K  3×3 Provincial Consideration Uptown
4 Josh Cameron Male Senior Open Damien Jean  Red 3-0
Border City 69 K  3×3 Provincial Consideration Old School
5 Marco Capabianco Male Senior Open Darren Gonzales Red w/o
Kombat 75 K  3×3 Provincial Consideration Degados
6 JD Firth Male Senior MSN Tristan Brooks  Blue 2-1
Kingston 75 Kg  3×3  Final Battle Arts
7 Michelle Canello Female Senior Nov Carly Burt  Blue 3-0
Sullys 54Kg  3×3  Final TNT
8 Lisette Gonazalez Female Senior Open Erica Adjei  Blue 3-0
Kombat 54kg  4×2  Final Beaver
9 Monique Gellizaeu Female Senior Open Jessica Camara  Blue w/o
Atlas 69Kg  4×2  Final CJ Boxing 92
10 Mike Affaine Male Senior Open Mehdi Abidi  Red 3-0
CJ Boxing92 69 Kg  3×3  Final King of the Ring
11 Fabricio Portillo Male Senior Open Kingsley Alexander  Blue 2-1
TNT 75 Kg  3×3  Final CJ Boxing 92
12 Lucas Bahdi Male Senior Open Sheldon Wilcox  Red 3-0
Irwins 60Kg  3×3  Final Steeltown
13 Arthur Biyarslanov Male Senior Open Mark Smither  Red 3-0
Atlas 64 Kg  3×3  Final Uptown
Contact Us

Send us an email and we'll get back to you, asap.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from Boxing Ontario.

You have Successfully Subscribed!