New Hardware for Canada to Shine & Latest Results

The Semi Finals Results:

Mary Spencer defeated her UKR opponent in a 29:18 decision.

Arianne Fortin also held on strong and defeated TUR in a close 45:41 judgement call.

Sandra Bizier lost to RUS in a heartbreaking RSCO-2.

Katie Dunn lost to RUS in a 13:28 decision.

However all is not lost, Sandra and Katie both come home with Bronze medals. The final decider for Mary and Arianne is on Sunday. Both are competing for GOLD against Russia.

Boxing Ontario congratulates Sandra and Katie on their tremendous efforts and hard work!

Mary and Arianne-We’ve got our fingers crossed!!!!!! GOOD LUCK!

    Summerhays Results – 7pm. Fri. Sept. 30/05    
# Wt Red Corner Blue Corner Results
1 37kg A Final Colton Lormand – Bigtyme Mitchell Price – Liverpool Red 
2 57kg A Final Charlie Fuhr – East Windsor Chris Roach – Bigtyme Red
3 70kg B Final Brett Heron – Fighting Alliance Brendon Soeteman-Bear Creek Blue W/O
4 63kg C Final Ben Baena – Bigtyme Ben Shamon – McGrorys Blue
5 70kg C  Brandon Hunter – Brantford Jordan Letesu – Bigtyme Red
6 70kg C  Jimmy Freeman-Guy – City Chris Kelly – City Blue W/O
7 70kg C  Karim Ebead – East Windsor Brad Biggars-  Bear Creek Blue 16-8
8 86+kg C Final Sukhjit Brar- Centre Ring Julien Lefevre – KO King Blue W/O
9 69kg Jr Final Cody Davis – BEL Tom Servinis – KO King Red W/O
10 54kg B Fem. Karis Atley – Regency Tia Bailey – Regency Cancelled
11 57kg C Fem. Kara McLeod – Brantford Leah Daize – Motor City Red RSCOS
12 60kg Sr Eleazar Caracas – Tillers Nathan Gray – Bluewater Cancelled
13 60kg Sr Final James Carpio – Atlas Stephen Kearns – Liverpool Red Ret-1
14 60SrSubFinal Weng Hong – McEwans Jason Pruyn – Blands Blue 24-17
15 60kg Sr Fem Lindsay Garbatt – Motor City Jenn Turner – St. Catharines Red 16-9
16 60kg Sr.F.Sub Tamara Knowles – Whip Jodie Michalycia – Sault Blue W/O
17 63kg Sr. Fem Patricia Remilord – Regency Carol Lynn Holden-Ring London Blue Ret2
18 63kg Sr. Fem Sabrina Guibalt – Blands Rita Lwanga – McEwan Blue RSCOS2
19 69kg Sr Final Brandon Boone – City Darryl Perron – Regency Blue W/O
20 75kg Sr Salim Juma – Motor City Tony Fenech – Bigtyme Red W/O
21 75kg Sr Chris Charlebois – Liverpool Tyler Sisson – Sault Red W/O
22 75kg Sr Brandon Cook – Ajax Faraz Bajuia – Bramalea Red W/O
23 75kg Sr Ty Tran – Fighting Alliance Philip Hunter – Ajax Blue Ret2
24 81kg Sr Andrew McDonald – Sullys Matt Maltais – Bigtyme Red DQ3
25 91kg Sr Jack Hunter – Ajax Darby Walsh – Motor City Red RSCH1
    PROGRAM – 1pm Sat. Oct. 1/05    
# Wt Red Corner Blue Corner Results
1 34kg A  Jorge Puebla – Champion Tristan Pyefinch – Bigtyme Red 17-2
2 46kg A Shawn Boodoosingh – Champion Aiden Wotherspoon – Regency Red W/O
3 50kg A Garett Laird – Bigtyme Kyle Wright – Motor City Blue RSC3
4 46kg B Jake Leahy – Blands Coulter Argue – KO King Blue 29-17
5 54kg B Devon Malcolm – Box.Factory Taylor Cooke-Brown – Regency Red 21-6
6 57kg C Koosha Nikaeen – Whip Cameron McIsaac – Bigtyme Red 20-13
7 70kg C Shane Keers – Uptown Brandon Hunter – Brantford Blue RSC1
8 70kg C Chris Kelly – City Brad Biggars – Bear Creek Red 17-9
9 75kg C Ruslan Kashanski – European Brad Burns – Uptown Blue RSC-3
10 64kg Jr Carlton Angus – Fighting Alliance Akim Abdihalim – London Blue 24-23
11 57kg C Fem. Adina Lee Potter – Bear Creek Kara McLeod – Brantford Blue 31-4
12 60kg Sr. F. Kelly Barnes – Backstreet Lindsay Garbatt – Motor City Blue W/O
13 60kg Sr.F.Sub Susie Murray – London Jodie Michalycia – Sault Red RSCOS2
14 75kg Sr Nenad Cvejic – Centre Ring Armando Dealamonte – Sullys Red 18-10
15 75kg Sr Sub Salim Juma – Motor City Chris Charlebois – Liverpool Red RSCOS2
16 75kg Sr Sub Brandon Cook – Ajax Philip Hunter – Ajax Blue W/O
17 91kg Sr.  Brock Arthur – Tillers Aziam Howes – McEwan Blue RSC3
18 91kg Sr.  Joey Salvatorie – Jamestown Jack Hunter – Ajax Blue W/O
    PROGRAM – 7pm – Sat. Oct. 1/05    
# Wt Red Corner Blue Corner Results
1 46kg B Jordan Conacher – Brantford John Clark – Bigtyme Blue RSC1
2 66kg B Clay Langton – Motor City Nathan Bailey – Regency Red RSC1
3 66kg B Merad Tawfiq – Ring London Santo Wintringham – Bluewater Blue RSC3
4 54kg C  Anthony Francis – Ajax Tim Smith – Sault Red 32-20
5 54kg C  Kevin Boodoosingh – Champion Anthony Belanger – Champion Red W/O
6 64kg Sub Jr. Aaron Wilson – Boxing Factory Aurey Cox – Bigtyme Blue RSC1
7 64kg Sub Jr. Tigran Mirzoyan – European Patrick Homes – Liverpool Blue RSC1
10 64kg Sr. Craig Boccioletti – City Roman Freeman – European Red RSC3
11 64kg Sr. Greg Jimenez – McEwan Eric Johnson – Regency Red W/O
12 69kg Sr. Sub Philip Collins – London Egor Portnov – European Red RSC3
13 63kg Sr. Fem. Carol Lynn Holden – Ring London Rita Lwanga – McEwans Red RSCOS2
14 69kg Sr. Sub Dimitry Chalenko – European Kevin Hadoway – Ajax Blue 22-18
15 81kg Sr. Sub Ryan Smith – Sullys Clinton Rhines – Uptown Blue W/O
16 81kg Sr. Sub Mark Maslen – London Francis Konah – KO King Red RSCH3
17 91+kg Sr. Ryan Bagnell – Whip Shawn Godin – Brantford Red RSC2
18 91+kg Sr. Omari Henry – Fighting Alliance Joe McCabe – Backstreet Blue RSCH1
Contact Us

Send us an email and we'll get back to you, asap.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from Boxing Ontario.

You have Successfully Subscribed!